Opłacalność hodowli 4T

Adamos
Posty: 16
Lokalizacja: Wlkp

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: Adamos » 02 paź 2017, 23:20

Noo, mam tą delikatną przewagę że jeszcze nie połknąłem, powiem szczerze że chce się połknąć jak widać że nadal w tym brniecie. Z drugiej strony jak mam wydać w pierwszym roku 60tys na hodowlę to chcę to policzyć póki mam czas we wszystkie możliwe strony czy ma to jakikolwiek sens.
Taki jest biznes, ktoś (chyba) na tym zarabia przecież ;) , ludzie firmy zakładają w innych branżach i też upadają a inni odnoszą sukcesy.
R E K L A M A
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: skorupiak » 03 paź 2017, 07:55

[quote="Adamos"]No skoro doświadczony hodowca zużywa 1,8 kokona na 1kg sprzedanego suchego ślimaka to mi jako
Skorupiak wsadzasz 1000kokonów i sprzedajesz z tego tonę suchego ślimaka? no jeszcze nie hodowałem ale z tego co widziałem i słyszałem to jest to ściema której chcę uniknąć,

Nie powiedziałem że jeden do jednego tylko 8 tys na 4 tony, a dokładniej byłbym za 1.5 na tone (weż pod uwage ilość jajek w kokonie,kokony bywają małe i bardzo wielkie)
SnailsHodowca
Posty: 228
Lokalizacja: Łodzkie
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: SnailsHodowca » 03 paź 2017, 08:22

Skorupiak, kokon to jest przyjete srrdnio 100 jajeczek i tego sie trzeba nauczyc... Kokony trzeba tez umiec liczyc a nie " dobra jakos tam bedzie " rozbijaliscie kokony na drobne jajeczka liczyliscie ? Wazyliscie jaka ma wage 100 jajeczek a nie przypadkowy kokon ? U mnie w tacke potrafili wkladac po 24 kokony a z moich obliczen wychodzilo ze z tego bedzie realnie okolo 28-30 kokonow bo byly duze a czasami trafily sie mniejsze i trzeba bylo to policzyc jako 20 kokonow. Kazda partie liczylem sam i wszystko zapisywalem i sumowalem bo pozniej ze tak powiem wychodza "jaja"
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: skorupiak » 03 paź 2017, 08:30

Tak,mój syn dokładnie obliczał dużo kokonów,chyba ze 30 szt jajko po jajku liczył,w zeszłym roku średnia była 60-80 jajek,w tym roku wyszło 120-140 z kokonu,więc różnica bardzo duża jak na szacowanie czy 150 na kilo czy 200 na kilo
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: 0543 » 03 paź 2017, 12:03

Pan Rysiu s tego co wiem się zmienił branżę. Co do książki Kacpra to polecam napewno się przyda ... A co do kokonow jak się nie ma w oku ile to jest sto jajeczek w kokonie. To najprościej ważyć kokony albo oseski przed wypuszczeniem
Bartusio
Posty: 165
Lokalizacja: Mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: Bartusio » 03 paź 2017, 13:11

Ważenie też nie wiele daje,jajeczka bywają malutkie i duże więc wyciąganie średniej będzie obarczone zawsze wielkim błędem
wydaje mi sie że przynajmniej +- 30% ,kiedyś to przerabiałem i dałem se spokój przechodząc na wzór ''pi razy drzwi''
i to wychodzi mi najlepiej w praktyce.
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: 0543 » 03 paź 2017, 13:40

Ja waze małe
Adamos
Posty: 16
Lokalizacja: Wlkp

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: Adamos » 03 paź 2017, 14:19

Ale to po wykluciu przekładasz do pojemnika tak jak tu na filmie?
https://www.youtube.com/watch?v=ztnotZQT0l0 i ważysz tak? Wydaje się mocno pracochłonne, ile czasu zajmuje takie ważenie?

No i tu widzę jest problem bo np.80jajeczek x 1.5kokona daje 120szt ślimaka nie licząc strat na polu to zakładając że po wysuszeniu wszystkie średnio mają 8gram to daje 960gr suchego ślimaka, a już np. 120jajeczek w kokonie x 2kokony da nam 240jajeczek i x 8gram wyjdzie 1,92kg z dwóch kokonów oczywiście bez żadnego upadku na polu a w to nie wierze.
Zakładać straty na polu na poziomie 20%?
Chyba jednak wybiorę do kalkulacji te 2kokony po średnio 100sztuk na jeden kilo bo 8tys kokonów nawet jak będzie po 120jajeczek to i tak złapię się w normie szt/m2
960tys małych ślimaków na 2500m2 daje 384szt na m2 a wolę mieć do sprzedaży 4200kg niż 3700kg
Czyli powiedzmy wykładam 3,2kokona na m2 i jeżeli będzie w kokonie 80 jaj to na metrze się znajdzie 256szt a jak będzie nawet 120jaj to wyjdzie 384szt/m2 raczej unikne przegęszczenia prawda?
Kolejna kwestia to pasza, chodzi mi o zużycie do sprzedanego suchego ślimaka, jak liczyć zużycie? od tych 4ton suchego ślimaka czy od np.od 5ton zebranego mokrego? 6ton wystarczy czy bardziej celować w 5ton paszy? Pasza kupna, jaka to sam jeszcze nie wiem ale raczej tańsza bo na super pasze za ponad 2000zł nie skuszę się bo to już zje ewentualny zysk.
Zakładam 1.5kg na kilo suchego ślimaka czyli na 8tys kokonów 6ton
Przy zakupie 5ton za 1800zł i tony oseska za 2000zł do tony wychodzi już sporo bo 2750zł a przy paszy tuczu za ponad 2000zł wyjdzie w okolicach 3200zł do tony suchego ślimaka.
1800zł w kieszeni na ewentualnie dodatkową 7 tonę.
Czekam na Wasze sugestie, założenia może trochę przesadzone ale chcę uniknąć rozczarowania w pierwszym roku.
Ślimak
Posty: 76
Lokalizacja: Dolny śląskie
Hoduję: Maxima

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: Ślimak » 03 paź 2017, 20:25

Nie chce Cię straszyć ani demotywować hodowla dla początkującego na poziomie 4 ton jest niemożliwa . Jest tyle tematów oprócz tego ile ich wypuscic na m2 że w pierwszym roku tego nie ogarniesz . Życzę powodzenia Pozdrawiam
R E K L A M A
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Opłacalność hodowli 4T

Postautor: 0543 » 03 paź 2017, 21:07

Kolego jak pisałem na początku czytałem o tym już kilka razy i uważam że tak jest . W skrucie jak chcesz liczyć opłacalność to musisz założyć ze wydasz i połowę więcej pieniędzy na start niż myślałeś zabierzesz o połowę mniej ślimaków niż zalozyles A one zjedzą dwa razy więcej paszy niż zalozyles a cena będzie o połowę mniejszą niż sobie zalozyles .wiem że na Starym forum było o tym pisane i na stronie nord snails.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości