Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny

skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny

Postautor: skorupiak » 21 wrz 2018, 19:55

Czemu pytasz o hodowle z numerem?
R E K L A M A
mxb56
Posty: 77
Lokalizacja: łódzkie
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: mxb56 » 22 wrz 2018, 11:28

Skorupiak jakbyś chciał wiedzieć to jeśli chcesz hodować ślimaki legalnie, trzeba mieć reproduktora z zarejestrowanej hodowli z numerem weterynaryjnym. Takie są przepisy.
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: skorupiak » 22 wrz 2018, 11:56

Zgadzam sie z Tobą, tylko ostatnio fachowcy weterynarze stwierdzili że hodowla musi mieć zezwolenie na produkcje i sprzedaż reproduktorów,już ktoś na forum doświadczył tego i znajomy który odstąpił komuś ślimaki na reproduktory dostał informacje od urzędu że wolno mu tylko sprzedawać tucz bo w rejestrze nie ma zezwolenia na uzyskiwanie reproduktorów,widać że urzędnicy zaczynają stroić sie w piórka :lol:
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: Andrew » 22 wrz 2018, 15:08

Ja też tak miałem - weterynarz pytał mnie i odpowiednio zaznaczał w dokumentach czy będę tylko tuczył, czy też rozmnażał. Inaczej zaznaczaja działalność hodowlana.
reefer
Posty: 150
Lokalizacja: polska
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: reefer » 23 wrz 2018, 15:32

Panowie mxb56 , skorupiak ,Andrew nie wiem o jakich przepisach Wy tutaj piszecie . Nie ma żadnych przepisów jeśli chodzi konkretnie o chów ślimaków .Jeśli takie znacie, napiszcie gdzie je widzieliście .A jeśli chodzi o weterynarzy , to w większości nie mają pojęcia jak podejść do tematu , bo właśnie nie ma przepisów o hodowli ślimaków i dlatego sami tworzą wlasne , prawdopodobnie przez analogię do hodowli innych zwierząt.
Martin121
Posty: 29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Z kim zacząć?

Postautor: Martin121 » 23 wrz 2018, 16:13

Ślimak zgodnie z unijnymi przepisami jest rybą, więc zastosowanie w tym przypadku mają przepisy dotyczące akwakultury. Zgadza się że zgłaszając hodowle weterynarz pyta co zamierzamy robić bo zgodnie z przepisami dot. akwakultury innych "narzędzi" trzeba do tuczu, innych do rozmnażania itd. Kończy się to w wielu przypadkach na zastosowaniu tylko tych paragrafów które "pasują".
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: Andrew » 23 wrz 2018, 19:58

reefer, tutaj masz link do rozporządzenia: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0081901167

Oczywiście to nie wszystko co nas obowiązuje w kwestii hodowli.

Dostałem polecenie od weterynarza żeby się z tym zapoznać przy rejestracji.
reefer
Posty: 150
Lokalizacja: polska
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: reefer » 23 wrz 2018, 20:52

Andrew , podajesz link do jakichś rozporządzeń z przed 10 lat, z których dla nas nic nie wynika . Dotyczy to chorób i sposoby postępowania ogólnie w ramach akwakultury .Tutaj mówimy o czymś innym.
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: 0543 » 23 wrz 2018, 22:20

Mój weterynarz mówił że jak nie handluje oseskiem czy kokonami to nie muszę zgłaszać reprodukcji ...... ale fakt że o pochodzenie stada się pyta .... I fakt że weterynarze nie maja pojęcia o slimakach
R E K L A M A
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Z kim zacząć?

Postautor: Andrew » 24 wrz 2018, 08:53

reefer pisze:Nie ma żadnych przepisów jeśli chodzi konkretnie o chów ślimaków .Jeśli takie znacie, napiszcie gdzie je widzieliście.

Pytałeś to piszę! Może i dokument 10 lat stary, ale obowiązujący. Weterynarz kazał mi się jeszcze z jednym zapoznać, ale już nie pamiętam co to było.

W rejestrze hodowców, tez przy każdym gospodarstwie masz pkt. 7: "7. Rodzaj produkcji prowadzonej przez gospodarstwo
(dla każdego gospodarstwa)"

W moim przypadku wszystko jest zaznaczone (skopiowane z rejestru kwietniowego):
■ Wylęgarnia
■ Podchów
■ Chów młodych osobników
■ Inne
a u innych tylko np.:
☐ Wylęgarnia
☐ Podchów
■ Chów młodych osobników
☐ Inne

Tak więc jest możliwość, że ktoś może hodować ślimaki, ale nie może sprzedawać osesków. Dokładnie z jakich to przepisów wynika - zadzwoń do Twojego powiatowego weterynarza i na pewno Ci powiedzą.

Pozdrawiam!

P.S. Wydzieliłem temat dot. przepisów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości