Literatura, wiedza szczerym złotem

kuba560x
Posty: 8
Lokalizacja: Kalisz okolice

Re: Literatura, wiedza szczerym złotem

Postautor: kuba560x » 28 cze 2017, 21:35

Kupiłem, przeczytałem ( chów ślimaków, aut. Grzegorz Sowiński oraz Rafał Wąsowski ) i zabrałem się za rozpis planu. Chciałbym osiągnąć 3000 kg. Ślimak znoszą ok 130 jajeczek, z tego wykluwa się, i osiąga odpowiednią wagę ( 20g ) ok 60 sztuk.
60x0,020= 1,26.
3000:1,26 = ok 2400 sztuk

Potrzebuję ok 2400 sztuk ślimaka reprodukcyjnego. Czy moje kalkulacje są słuszne i czy mają potwierdzenie
w realnym chowie ślimaka?

Pozdrawiam :)
R E K L A M A
Wiesław
Posty: 39
Lokalizacja: podlaskie
Hoduję: Müller

Re: Literatura, wiedza szczerym złotem

Postautor: Wiesław » 29 cze 2017, 07:21

Na wyhodowanie 1 tony tuczu potrzeba około 15 kg reproduktorów.(Müller)
ślimakara
Posty: 31
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Hoduję: Maxima

Re: Literatura, wiedza szczerym złotem

Postautor: ślimakara » 03 lip 2017, 11:08

Hoduję ślimaki pierwszy rok (Maxima) i jak na razie sytuacja wygląda tak:
-15kg reproduktorów na 1 tonę (zostało nam bardzo dużo reproduktorów na koniec reprodukcji)
- przyjęliśmy 450-460 kokonów na tonę
-w kokonie było minimum 150 jajek i wykluły się wszystkie (nawet te pierwsze pomimo, że słyszeliśmy że się nie wykluwają )
-starty zaczęły się pod folią, ponieważ mieliśmy za mało paśników i długo wynosiliśmy maluchy z pod folii na pole- wysychały masowo
-na polu straty wynikają z zadeptywania ślimaków i początkowo ptaki nam je zjadały (pojedyncze sztuki) teraz ich nie widać, aczkolwiek o świcie nie wiem co tam się dzieje.
Czy wyrosną wszystkie to jeszcze nie wiemy, ale na tą chwilę największe mają około 10g.
kuba560x
Posty: 8
Lokalizacja: Kalisz okolice

Re: Literatura, wiedza szczerym złotem

Postautor: kuba560x » 04 lip 2017, 20:06

Twój post jest mi bardzo pożyteczny, pozwala mi zmienić podejście do szacowania przeżywalności ślimaków po wykluciu z jajeczek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości