Biały nalot na muszli

reefer
Posty: 150
Lokalizacja: polska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: reefer » 15 sty 2018, 23:07

Według mnie - przegęszczenie - jak wyżej
ziemia - nie sądzę . Bo jak słyszę , biały nalot w jednym roku jest w innym nie . Poza tym w jednym parku musiałyby być albo
wszystkie z białym nalotem , albo żadne . Pasza - nie wiem . Używam tylko jednej , nie będę pisał jakiej , bo to reklama .Problem jak do tej pory jest mi obcy , chociaz znajdowałem białe skorupki w parkach, ale padniętych ślimaków . Skorupki z białym nalotem leżały w nasłonecznionych miejscach . Więc ja skłaniałbym się , że to od słońca . Pewności oczywiście nie mam .
R E K L A M A
snails zone
Posty: 228
Lokalizacja: starachowice
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: snails zone » 16 sty 2018, 11:32

dopiero co pisałeś że przegęszczenie niema nic do tego ?? Zakładając czysto hipotetycznie że to od paszy to przecież nie wszystkie ślimaki mają nalot tylko jakiś procent więc to samo dotyczy wody i ziemi
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: skorupiak » 16 sty 2018, 15:44

Na jednym zagonie ślimaki były karmione paszą S.... i mialy nalot,na drugim paszą robioną i nie miały śladu nalotu!
Są jakieś wątpliwości??
reefer
Posty: 150
Lokalizacja: polska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: reefer » 16 sty 2018, 21:14

snails zone - proszę , przeczytaj powolutku jeszcze raz mój ostatni post .Może zrozumiesz z niego ( w każdym razie powinieneś ) , że nie zmieniłem zdania odnośnie tego nieszczęsnego nalotu na skorupkach jako skutek przegęszczenia . W którym miejscu doszukałeś się zmiany mojej opinii ? To jest niewiarygodne , żeby uwagę cytuję : "przegęszczenie - jak wyżej " zrozumieć inaczej , niż czytać poprzednie posty jeśli chodzi o wpływ przegęszczenia na biały nalot .Przepraszam , ale zaczepiłes mnie , więc odpowiadam .
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: 0543 » 17 sty 2018, 15:40

Ja uważam ze biały nalot to brak jakieś witaminy minarelu w diecie slimakow a co za tym idzie w skorupce nie tworzy się jakąś powłoką . I według mnie winna jest pasza ale ..... przy przegeszczeniu dostęp do paszy jest ograniczony i do tych składników też . I tak samo uważam że jak zraszanie jest za słabe efekt jest podobny . Słońce też ma wpływ bo jak ślimak nie ma miejsca pod paletą to jest narozony "na oparzenia słoneczne ". Czy ktoś z kolegów jest wstanie obalić moja tezę . PS TAK JAK JUŻ NIE RAZ NAPISAŁEM GDY TEMAT POTRZEBUJE PODZIELENIA SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIE NIE MA NIKOGO
snails zone
Posty: 228
Lokalizacja: starachowice
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: snails zone » 17 sty 2018, 17:38

Okej ja rozumiem że według Ciebie cyt: „związek przegęszczenia z białym nalotem jest absurdalny” już to kilka razy zaznaczyłes…. ale jak kolega pyta się Ciebie jakie są przyczyny to wszyscy oczekują jasnych klarownych odpowiedzi takich jak np. wymienienie przyczyn od myślników. FAKTYCZNYCH PRZYCZYN, według Twojego mniemania, a nie znowu opisujesz to co według Ciebie przyczyną NIE JEST np. „przegęszczenie”. Pytanie było jasne: o przyczyny wiec i odpowiedzi powinny być jasne...
borys
Posty: 145
Lokalizacja: wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: borys » 17 sty 2018, 18:42

Białe plamy są
- składową różnych uwarunkowań środowiskowych lub
- paszy, chociaż nie wiem co z tą paszą jest nie tak (wiecie o jakiej paszy mówię bo też mieliście białe muszle przy tej konkretnej paszy)
reefer
Posty: 150
Lokalizacja: polska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: reefer » 18 sty 2018, 22:43

snails zone - piszesz , że jak koledzy pytają , to oczekują jasnych i klarownych odpowiedzi o przyczynach powstawania białego nalotu na skorupkach .
Tak , tylko że nikt na tym forum , łącznie ze mną ,nie zna przyczyny tego procesu .Możemy tutaj przerzucać się różnymi "pewnymi" przyczynami , to i tak pewnie to prawda nie będzie . Chociaż jak by p.Kacper zechciał odnieść się na ten temat , to z pewnością wiele by nam wyjaśnił . Jeśli ktoś , to tylko ON .
kacper
Posty: 39
Lokalizacja: Szymonków

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: kacper » 19 sty 2018, 20:34

Czuję się wywołany do tablicy, ale prawdopodobnie moja odpowiedź wszystkich nie zadowoli. Jak zwykle jeden problem, a przyczyn może być wiele. Zatem i odpowiedź nie jest jednoznacznie rozstrzygająca, że ten i tylko ten czynnik odpowiada za efekt zwany białym nalotem.
Po pierwsze. Z nalotem możecie mieć do czynienia podczas reprodukcji przy wysokiej wilgotności. Wtedy na muszlach może pojawić się biały nalot - pleśniawka wywoływana przez pewien rodzaj grzyba. Przemycie muszli spirytusem salicylowym likwiduje problem.
Po drugie to o czym rozmawiamy nie jest nalotem. Jest to brak, częściowy lub całkowity, zewnętrznej, białkowej warstwy muszli - periostracum. Przyczyną może być martwica lub upośledzenie procesu jej wytwarzania.
a/ Martwicę mogą powodować czynniki: fizyczne (np. promieniowanie słoneczne), chemiczne (np. kwasy humusowe), biologiczne (np. grzyby) czy uszkodzenia mechaniczne;
b/ Upośledzenie powstawania tej warstwy poprzez uszkodzenie komórek ją wytwarzających mogą wywoływać czynniki wymienione wyżej oraz czynniki wewnętrzne organizmu np. przemiana materii. I tu wchodzi również jakość paszy np. brak jakiegoś aminokwasu egzogennego powodującego zaburzenia.
Tak naprawdę trzeba by było przeprowadzić badania na wybranych osobnikach. Ale to są koszty, chyba że znajdzie się naukowiec prowadzący w tym kierunku badania.
Nie wiem czy coś rozjaśniłem, ale na pewno nie występowanie takiego zjawiska nie ma wpływu na jakoś mięsa, a jest wyłącznie pretekstem dla skupujących do obniżenia ceny ślimaków. W handlu można zobaczyć muszle ślimaków przygotowanych po Burgundzku, które nie mają periostracum.
Pozdrawiam
Kacper
R E K L A M A
borys
Posty: 145
Lokalizacja: wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Biały nalot na muszli

Postautor: borys » 19 sty 2018, 22:24

Skąd Ty człowieku masz tyle fachowej wiedzy ? Periostracum? Pierwsze słyszę!
Może jakieś w innych tematach związanych z hodowla.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości