Chłodnia, izoterma i inne rozwiązania

grabarz
Posty: 150
Lokalizacja: Podkarpacie
Hoduję: Müller

Chłodnia, izoterma i inne rozwiązania

Postautor: grabarz » 15 lip 2016, 20:39

A jak planujecie przetrzymywać swoje repro po tegorocznych zbiorach ?? Musi być chłodnia ?? Czy może jest jakaś alternatywa ??
R E K L A M A
Tommi
Posty: 48
Lokalizacja: Gumowo/Ciechanów
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: Tommi » 15 lip 2016, 21:51

bez chłodni nawet nie probujcie. Szkoda zachodu. Zgnije wszystko.
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: Andrew » 15 lip 2016, 23:49

Ja niewielką piwnicę zaizolowałem styropianem od środka i przetrzymałem tam 100kg repo bez problemów od października do lutego. Ślimaki czasami się wybudzały jak temp. wzrastała powyżej 10 st. C, ale w sumie to śmiertelność była niewielka.

Jedyny problem to że repo za późno zebrałem i zaczęły mi składać jaja w parku, co zaowocowało kiepskim składaniem jajek w kolejnym sezonie. W tym roku chcę kupić niewielką lodówkę by do listopada przetrzymać repo, a później do piwnicy.

Oczywiście chłodnia to byłoby najlepsze rozwiązanie, ale jak na razie mnie nie na to nie stać. Jak zarobię chociaż parę stówek ze ślimaków to o tym pomyślę.
grabarz
Posty: 150
Lokalizacja: Podkarpacie
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: grabarz » 16 lip 2016, 11:55

A myślicie że zdała by egzamin izoterma z samochodu dostawczego z agregatem ?? Czy raczej nie zawracać sobie tym głowy ??
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: Andrew » 16 lip 2016, 13:04

Też kiedyś myślałem o izotermie, ale koszty jak na moją aktualną produkcję za duże.
Widziałem gdzieś bloga o hodowli gdzie właśnie z izotermy mieli chłodnie zrobioną - podobno zdawało egzamin.
grabarz
Posty: 150
Lokalizacja: Podkarpacie
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: grabarz » 16 lip 2016, 14:43

A taka izoterma jak stoi na zewnatrz w zimie i będzie -30 stopni to ten agregat może też podgrzewać do ustalonej temperatury czy tylko chłodzi?? Nie wiem czy to mądre pytanie czy nie ale się na tym wogóle nie znam i sie zastanawiam .
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: Andrew » 16 lip 2016, 15:38

Wiem, że klimatyzatory mają funkcję grzania ale agregaty chłodnicze chyba nie. Ja bym się tym nie martwił - zimny u nas co raz łagodniejsze, śniegu przez 3 tygodnie, a w razie czego postawisz maly grzejnik na chwilę.
grabarz
Posty: 150
Lokalizacja: Podkarpacie
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: grabarz » 16 lip 2016, 16:57

w sumie masz racje ;-)
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: Ile ślimak traci na wadze

Postautor: 0543 » 16 lip 2016, 17:37

Znam takich co chlodni nie mają tylko osuszacz w pomieszczeniu chłodnia lub lodówka napewno pomaga w przechowanie repro ale i tak trzeba pilnować bo też potrafią paść wszystko zalezy od warunków. Izoterma dobry pomysł ale czy nie taniej coś adoptować na chłodnia
R E K L A M A
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Chłodnia, izoterma i inne rozwiązania

Postautor: Andrew » 16 lip 2016, 18:16

Jak wspomniałem zaadoptowałem kawałek piwnicy i przerabiałem temat osuszacza powietrza - jest z nim taki problem, że w trakcie osuszania podnosi temperaturę. Osuszacz sam z siebie wydziela ciepło, a wydmuchiwane powietrze jest też cieplejsze niż otoczenia. Trzeba pilnować by za bardzo nie podniósł temperatury (ja założyłem sobie, że nie może przekroczyć 10 st. C). Ważna jest równowaga pomiędzy wilgotnością a temperaturą.

P.S. Podzieliłem temat bo trochę się off-topic zrobił.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości