Charakterystyka Helix pomatia i Cornu aspersum

kacper
Posty: 23
Lokalizacja: Szymonków

Charakterystyka Helix pomatia i Cornu aspersum

Postautor: kacper » 15 lip 2016, 18:16

Gatunków ślimaków zjadanych przez ludzi jest ponad 100, w tym znakomita ich większość spożywana jest przez lokalne społeczności. Do popularności niektórych, wybranych gatunków doprowadziła komercjalizacja rynku przetwórstwa ślimaków i sprzedaży ich produktów. Opis jadalnych ślimaków ograniczamy do 5 najpopularniejszych gatunków ślimaków spożywanych na świecie: Helix pomatia, Helix lucorum, Cornu aspersum, Eobania vermiculata i Lissachatina fulica. W Polsce hodowane są głównie 2 gatunki.

A/ Helix pomatia (Linne, 1758)

Występowanie: ślimak winniczek występuje prawie w całej Europie, a także w Azji i obu Amerykach, gdzie został przeniesiony przez człowieka. Pierwotny rejon jego występowania to Europa południowo-wschodnia i centralna, przy czym północną granicę zasięgu wyznaczała izoterma wieloletniej średniej temperatury stycznia wynosząca -2 °C.
Siedlisko: preferuje nisko położone tereny wapienne, żyje w lasach i na terenach otwartych, zasiedla ogrody, winnice, zarośla, parki, zwłaszcza wzdłuż rzek, jednak ogranicza się do podłoża wapiennego. Wymaga wysokiej wilgotności i niższej temperatury; najlepiej siedliska wilgotne, które są stałe, o łagodnych temperaturach. Nie toleruje ulewnych deszczów lub bezpośredniego światła słonecznego. Występuje do wysokości 2100 m n. p. m. Wymaga luźnej gleby do zagrzebywania się w czasie hibernacji oraz do kopania jamek dla znosów jaj.
Opis: Muszla:
a/ skręcona spiralnie 5,5 zwoju;
b/ z obecnym dołkiem osiowym;
c/ kształtu kulisto – stożkowego;
d/ o podłużnie – owalnym ujściu;
e/ o gładkiej powierzchni;
f/ barwy kremowej lub beżowej, często z 3 - 4 niewyraźnymi jasnobrązowymi spiralnymi pasmami;
g/ płaszcz barwy białej lub kremowej;
h/ wielkości: 30 - 50 mm wysokości i 32 - 50 szerokości;
i/ o wadze 20 – 40 g
Aktywność: w zakresie temperatur 5ºC – 25ºC, najbardziej aktywne w ciepłe, deszczowe dni lub przy bardzo wysokiej wilgotność powietrza.
Długość życia: żywotność do 10 lat, w warunkach hodowlanych do 35 lat; Dojrzałość płciową: osiąga w wieku 2 – 4 lat. Liczba składanych jaj wynosi od 20 do 80 sztuk. W zależności od klimatu i siedliska może składać jaja 2 razy w roku.
Obecnie z powodu niskiej zyskowności, rozwój hodowli winniczka uległ zahamowaniu, a nawet następuje regres.

B/ Cornu aspersum (Müller, 1774)

Cornu aspersum obecnie występuje w różnych strefach klimatycznych, od śródziemnomorskiej po oceaniczną i tropikalną, zasiedlając zróżnicowane siedliska. Jest przy tym wysoce polimorficzny, dlatego opisano jego kilka różnych morfotypów w odniesieniu, co do wielkości, kształtu, grubości i barwy muszli. Przykładowo niektórzy badacze wyróżniają 4 typy morfotyczne Cornu aspersum: a/ minor, wielkości do 28 mm i wadze 5 g; b/ aspersum (normalis) – wielkości 28-39 mm, i wadze 6 – 16 g; c/ major – wielkości 39-45 mm, wadze 20 – 30 g; d/ maximum - wielkości do 45 - 47 mm i wadze do 30 g. Ciekawostkę stanowi forma kulista (w tym przypadku liczy się stosunek wysokości do średnicy muszli wynoszący 1 – 1,08 (Madec, 1998). Taki ślimak został opisany jako gatunek Helix aspersa conoidea (Rierd, b.d.) Dwie najbardziej znane formy są identyfikowane jako podgatunki 1/Cornu aspersum maximum i 2/Cornu aspersum aspersum.

1/ Cornu aspersum maximum (Taylor, 1883)

Występowanie: ten podgatunek występuje w Afryce Północnej, głównie Maroku, Algierii i Tunezji.
Opis: Muszla:
a/ skręcona spiralnie 5,5 zwoju;
b/ bez dołka osiowego;
c/ kształtu jajowato – stożkowego;
d/ o poprzecznie - owalnym ujściu;
e/ o karbowanej powierzchni;
f/ barwy żółtej, brązowej do szaro – brązowej, z brunatnymi lub ciemnobrązowymi pasami;
g/ płaszcz barwy szarej, czarnej, czasami białej;
h/ wielkości: 40 - 45 szerokości i 35 - 40 wysokości;
i/ o wadze 18 - 40 gram.
Aktywność: do aktywności Cornu aspersum maximum wymaga od 7 - 28 °C, ale wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatury do -5ºC. Bardzo aktywny zaraz po opadach deszczu oraz przy wysokiej wilgotności powietrza;
Długość życia: 5 lub więcej lat;
Dojrzałość płciową: uzyskuje w wieku 2 – 3 lat, w hodowli dojrzałość osiąga w wieku 5 – 7 miesięcy. Jest bardzo płodny, a liczba jednorazowo składanych jaj wynosi do 150 - 200 sztuk.
Jest gatunkiem cenionym na rynku międzynarodowym. Mimo, że wielkością jest zbliżony do Helix pomatia, ma gorszy wygląd ze względu na ciemniejszy w porównaniu do innych gatunków ślimaków płaszcz. Wada ta nie kwalifikuje go do sprzedaży jako ślimaki świeże (żywe). Jest gatunkiem najczęściej wykorzystywanym w hodowlach, a jego produkcja może być zwiększona.

2/ Cornu aspersum aspersum (Müller, 1774)

Występowanie: pierwotny rejon jego występowania to Europa Południowa i Zachodnia, ale został zawleczony w inne rejony świata m. in. do Azji, Australii i obu Ameryk.
Siedlisko: żyje w różnych środowiskach, poza siedliskami synantropijnymi w ogrodach i parkach, gajach i krzewach. W przeciwieństwie do Helix pomatia nie jest tak bardzo zależny od gleby wapiennej; nie często, ale pojawia się na torfowiskach lub w głębokim lesie; natomiast nie występuje na otwartych łąkach, gdzie brak schronienia przed drapieżnikami, a zamiast tego woli siedliska z kryjówkami w szczelinach skalnych i ścianach lub pod grubą warstwą roślinności. W górach występuje poniżej 1000 m n. p. m.
Opis: Muszla:
a/ skręcona spiralnie 5,5 zwoju;
b/ bez dołka osiowego;
c/ kształtu jajowato – stożkowego;
d/ o owalnym ujściu;
e/ o karbowanej powierzchni;
f/ barwy żółtej, brązowej do szaro – brązowej, często z 4 – 5 szerokimi, brunatnymi, spiralnymi pasami lub lżejszymi, czarnymi, przerywanymi, nieregularnymi oznaczeniami i smugami, tworzącymi pasmowy wygląd;
g/ płaszcz barwy białej lub kremowej;
h/ wielkości: 25 - 30 (15 – 25 lub 29 – 33) mm wysokości i 28 – 35 (15 – 25 lub 32 - 38) szerokości;
i/ o wadze 6 - 15 g
Aktywność: w zakresie temperatur 4,5ºC – 21,5ºC, ale wytrzymuje nocne spadki temperatury do -10ºC. Podczas dobowego cyklu życiowego, aktywność występuje głównie w nocy, 2 oraz 6 godzin po zachodzie słońca, kiedy obniża się temperatura, a wilgotność wzrasta. W ciągu dnia aktywność ruchowa ogranicza się do okresów opadów.
Długość życia: do 5 lat;
Dojrzałość płciową: uzyskuje w wieku 2 – 3 lat, w hodowli dojrzałość osiąga w wieku 3 – 4 miesięcy. Liczba jednorazowo składanych jaj wynosi średnio około 85 jaj (ta liczba waha się pomiędzy 30 - 120 sztuk). Na obszarach o klimacie gorącym i wilgotnym, często składa jaja raz w miesiącu, w okresie od lutego do października.
Obecnie jest najpopularniejszym ślimakiem hodowlanym na całym świecie. Głównymi powodami są: duża zdolność do adaptacji, szybkość wzrostu, wczesna dojrzałość płciowa i duży potencjał rozrodczy. Jest uważany za gatunek, który najlepiej się sprzedaje.
R E K L A M A

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość