Ekologia ślimaków

kacper
Posty: 39
Lokalizacja: Szymonków

Ekologia ślimaków

Postautor: kacper » 15 lip 2016, 18:08

EKOLOGIA

Ślimaki są wysoce zróżnicowaną gromadą wśród mięczaków liczącą ponad 100 000 gatunków, z czego środowisko lądowe, które cechuje się m. in. dużymi wahaniami temperatury, niską i zmienną wilgotnością, dużą dostępnością światła, zamieszkuje ok. 25 000. Ich wielkość waha się od ok. milimetra u form jaskiniowych, aż do 25 cm długości osiąganych przez niektóre Achatiny. Większość gatunków osiąga dojrzałość płciową w ciągu roku i po okresie rozmnażania ginie. Jednak największe formy lądowe mogą żyć od kilku do kilkunastu lat np. winniczek ok. 10 lat. Odżywiają się roślinami, wiele gatunków jest wszystkożerna, część zaś mięsożerna. Same stanowią pokarm dla wielu gatunków zwierząt.
W życiu ślimaków szczególną rolę odgrywają dwa czynniki: wilgotność i temperatura. Pomimo tych zależności są plastyczne i dzięki temu opanowały wiele siedlisk w różnych strefach klimatycznych. W górach występują na wysokościach do 5 000 m n. p. m., innym formom udało się skolonizować stepy i półpustynie, gdzie okresy suszy mogą przetrwać znajdując się w stanie anabiozy trwającym nawet kilka lat. Jednak większość gatunków ślimaków zamieszkuje miejsca wilgotne, o bujnej roślinności takie jak parki, ogrody, lasy i zarośla. Właśnie z warunkami środowiska, w jakim przebywa dana populacja ślimaków związane są różnice w budowie, kształcie i ubarwieniu ich muszli.
Bardzo ważnym czynnikiem jest skład chemiczny podłoża, na którym żyją ślimaki. Podłoże wapienne szybko nagrzewa się i przez długi czas magazynuje wchłonięte ciepło. Tłumaczy to różnice w formach ślimaków zamieszkujących tereny o podłożu wapiennym i bez wapiennym, które są zwykle większe w klimacie chłodnym niż w ciepłym. Stężenie wapnia w środowisku ma istotny wpływ na tempo dojrzewania płciowego ślimaków.
R E K L A M A
bzzyk
Posty: 124
Lokalizacja: wa

Re: Ekologia ślimaków

Postautor: bzzyk » 24 wrz 2016, 17:12

I to jest konkret dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Wsi dali technologię hodowli ślimaków w systemie eko czy jak bio we Francji. Poszperajcie w necie ja się cieszę ze Polska nie zostanie w tyle.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości