Wezwania do usuwania treści

Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Masa perłowa

Postautor: Andrew » 17 sty 2020, 21:49

Schodzimy z tematu, ale ...
To dla mnie nie jest wcale przyjemna sytuacja i nie sądziłem że dojdzie do takich "akcji". Zmiana regulaminu nic nie da. Regulamin nie ma żadnej mocy w kontekście prawa cywilnego.
Nawet gdyby osoba oskarżająca podała swoje pełne dane wraz z numerem PESEL, przebytych chorobach i rozmiar buta to nic nie zmieni - dalej dostanę pismo że to pomówienie, które łamie prawo i zobowiązany jestem do usunięcia, a jeżeli tego nie zrobię to biorę odpowiedzialność prawną za tą wypowiedź i mogę trafić przed sąd z powództwa cywilnego.

Nie wracamy do tego. Oceniacie firmy na opinieo.pl - tam na pewno wiedzą lepiej co można co nie. Mają miliony ocen firm, produktów, usług. Co można pozostawić to na pewno pozostawia.

Pozdrawiam.
R E K L A M A
razy dwazy cyzy ryzy
Posty: 166
Lokalizacja: ___

Re: Masa perłowa

Postautor: razy dwazy cyzy ryzy » 18 sty 2020, 10:32

Opineo moze miec regulamin co nie lamie prawa i funkcjonuje a tu sie nie da. Ciekawe.
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Masa perłowa

Postautor: Andrew » 18 sty 2020, 14:00

Uważasz, że tam (opinieo) się da, na 100%?
Sprawdź sobie firmy do których dałem linki w dziale "Skup slimaka". Tam gdzie są opinie, to są w większości pozytywne albo nie ma ich wcale. Dlaczego?

Forum tworzymy my, a nie ja. Pojawiła się propozycja zmiany regulaminu, która moim zdaniem nic nie zmieni. To jest tak jakbyś w regulaminie napisał, że można tu publikować treści zakazane prawem i bronił się przed prokuratorem, że Twój regulamin na to pozwala i nie mogą Ci nic zrobić. To tak nie działa. Biegałem za opiniami prawnymi na ten temat. Jeżeli ktoś przedstawi mi zmianę treści regulaminu, która w jaki kolwiek sposób coś zmieni i będzie poparta analizą prawną, to od razu poprawiam regulamin.

Nie obraź sie, ale łatwo siedzieć na tyłku i krytykować, że tu się nie da. Rozeznaj temat u prawników i wtedy podaj jakiś konkret.

Pozdrawiam.
razy dwazy cyzy ryzy
Posty: 166
Lokalizacja: ___

Re: Masa perłowa

Postautor: razy dwazy cyzy ryzy » 18 sty 2020, 14:10

Ja sie nie obrazam. Zrobmy zrzutke na prawnika ktory to ogarnie i sie skonczy dzien dziecka dla nieuczciwych firm.prawo nie moze dzialac tylko dla tych co maja pieniadze
Gwiazdek
Posty: 64
Lokalizacja: Tajemnica
Hoduję: Müller

Re: Masa perłowa

Postautor: Gwiazdek » 18 sty 2020, 17:55

Powiem tak. Czy zamykają telewizje za oczerniającą kogoś wypowiedż dziennikarza? NIE.
Czy zamykają sklep w którym ktoś żle się wypowie o innym sklepie albo o kiepskim produkcie? NIE
Osobiście od wielu lat zaglądam na fora o różnych tematykach i pierwszy raz się spotykam z szantażem admina zamknieciem jego forum czy odpowiedzialnością karną za wypowiedzi forumowiczów.
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Wezwania do usuwania treści

Postautor: Andrew » 18 sty 2020, 22:27

OK. Przeniosłem posty do tematu z 2018 roku, wiec odgrzewamy kotleta.
Gwiazdek pisze:Czy zamykają telewizje za oczerniającą kogoś wypowiedż dziennikarza? NIE.

Nie, nie zamykają, ale chyba każdy zna sytuacje gdy wydawnictwa, gazety, serwisy informacyjne były sądownie zobowiązane do sprostowań/przeprosin co może być łączone z zadość uczynieniem (najczęściej na cele charytatywne). W mojej ocenie: argument obalony.

Gwiazdek pisze:Czy zamykają sklep w którym ktoś żle się wypowie o innym sklepie albo o kiepskim produkcie? NIE

Nie, nie zamykają, ale komentarze są usuwane (często w ramach automatycznego przeglądu robota/człowieka) o ile łamią prawo (wypowiedź typu "Jestem niezadowolony", "Słabo wiruje", "Farba słabo kryje" nie łamią prawa). W mojej ocenie: argument obalony.

Gwiazdek pisze:Osobiście od wielu lat zaglądam na fora o różnych tematykach i pierwszy raz się spotykam z szantażem admina zamknieciem jego forum czy odpowiedzialnością karną za wypowiedzi forumowiczów.

Nie spotkałeś się, bo (jak sądzę) nikt nie jest informowany o zaistniałej sytuacji (o ile domniemany pomówiony zwróci się o usunięcie) i nikt nie porusza jej tak jak my tutaj. Jeżeli tematyka jest rozległa i dot. wielu podmiotów to trudno w pełni monitorować informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej - w naszym przypadku jesteśmy jedynym niezależnym forum (naprawdę chcę żeby tak było i mocno w to wierzę) które nadal funkcjonuje, więc monitoring jest stosunkowo łatwy. Po prostu post/opinia jest usuwana i koniec. Jeżeli ktoś się skarży na usunięcie mówi mu się dlaczego i koniec - nie podoba Ci się = ban konta. Ja tak postępować nie chcę. W mojej ocenie: argument obalony.

Medialne przykłady:
http://san24.pl/grozi-negatywny-komentarz-allegro/
https://www.o2.pl/artykul/awantura-o-ko ... 578345601a

Wyjaśnienie od strony łamania prawa poprzez komentarz/opinie: https://prokonsumencki.pl/allegro/niesl ... -poradnik/

W nawiązaniu do w/w wyjaśnienia trzeba mieć na uwadze art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
"Dz.U.2019.0.123 t.j. - Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Art. 14. usł.elekton.
Wyłączenie odpowiedzialności udostępniającego zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych
1.Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
2.Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
3.Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
4.Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, jeżeli usługodawca przejął kontrolę nad usługobiorcą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów."

Uzyskałem 3 opinie prawne dot. problemu:
1 - usunąć
2 - usunąć
3 - prawdopodobna nadinterpretacja prawna, ale grozi procesem sądowym który może się różnie zakończyć

Zgłosiłem się również do fundacji Panoptykon od której otrzymałem po 3 dniach odpowiedź:
"Szanowny Panie,

dziękuję za maila. Musimy się w zespole zastanowić, czy i ewentualnie w
jaki sposób jesteśmy w stanie Panu pomóc. Proszę o kilka dni cierpliwości."

Finalnie, nie otrzymałem odpowiedzi ale zwrócił moją uwagę fakt, że muszą się "w zespole zastanowić", co moim zdaniem świadczy o zawiłości problemu.

Jeżeli ktoś uzyska wiarygodną opinię prawną wraz z instrukcją postępowania w takich przypadkach (pomówień, które są wątpliwe lub nadinterpretacjami prawnymi) załączając do zapytania przytoczone przeze mnie sytuacje medialne (w których padają podstawy prawne z zakresu kodeksu karnego) w połączeniu z przytoczonym art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2019 poz. 123) w 100% wezmę je pod uwagę i się do niech dostosuję, o ile nie będą nakładały na mnie ryzyka natury prawnej.

W dalszej części tematu proszę wstrzymać się od używania nazw firm/miejscowości powodów sporu/problemu.

Pozdrawiam.
razy dwazy cyzy ryzy
Posty: 166
Lokalizacja: ___

Re: Wezwania do usuwania treści

Postautor: razy dwazy cyzy ryzy » 19 sty 2020, 14:13

2 sposoby ktore rozwiaza ten problem raz na zawsze inaczej kotlet bedzie caly czas odgrzewany i co roku bedziemy widzieli te same wpisy od niezadowolonych ludzi.
I sposob to zrzutka na prawnika niech napisze regulamin.
II sposob to umieszczenie forum na zagranicznych serwerach ( wystarczy oplacic jakis vpn ) i niech sla prawnicy wielkich firm wezwania do sadow o ile beda wiedzieli kogo w ogole maja straszyc.
Kwestia tego czy komus sie chce czy jest dobrze jak jest.
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Wezwania do usuwania treści

Postautor: Andrew » 19 sty 2020, 17:28

Ad. 1 Jak już mówiłem, regulaminem nie zmienisz przepisów prawa. Możesz podejść do prawnika - powie Ci to samo.

Ad. 2 Serwer już jest za granicą.

Nie było by problemu gdyby były wyroki dot. tych firm. Ciągle się zastanawiam dlaczego ich nie ma. Dlaczego Ci którzy zostali poszkodowani nic z tym nie zrobili, a do administratora ma się pretensje bo postępuje zgodnie z prawem.

Może mi to ktoś logicznie wyjaśnić? Tylko nie mówicie, że oni mają kruczki prawne itp. Jeżeli mają kruczki prawne, to powiedzcie jakie, żeby przyszli kontrahenci się ich wystrzegali.
razy dwazy cyzy ryzy
Posty: 166
Lokalizacja: ___

Re: Wezwania do usuwania treści

Postautor: razy dwazy cyzy ryzy » 20 sty 2020, 08:06

Jesli serwery sa za granica to jaki byl cel rejestrowania ich na swoje dane :) ?
Postaw je gdzies w panstwie ktore nie ma podpisanej zadnej umowy z Polska i nikt nie bedzie wiedzial komu wyslac pozew
R E K L A M A
razy dwazy cyzy ryzy
Posty: 166
Lokalizacja: ___

Re: Wezwania do usuwania treści

Postautor: razy dwazy cyzy ryzy » 20 sty 2020, 08:24

Inaczej. Niech to bedzie serwer z chin, Wietnamu, tajladii albo innego panstwa trzeciego swiata albo nawet ukrainy ktora nie ma podpisanej z polska zadnej umowy i problem rpzwoaze sie sam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości