Początek Hodowli

stif
Posty: 5
Lokalizacja: kutno

Re: Początek Hodowli

Postautor: stif » 14 wrz 2016, 00:02

Witam jestem nowicjuszem w tym temacie ale od pewnego czasu interesuje sie hodowla ślimaków i nabieram coraz wiecej chęci aby zaczac je hodować. Mam bardzo dużo pytań związanych z rozpoczęciem tego biznesu. Czy ktos byłby chętny aby porozmawiać przedstawić mi początek tego wszystkiego od czego zacząć i w ogóle. Gdyby to nie byl problem dla drugiej strony porozmawiać na początek telefonicznie.
R E K L A M A
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Początek Hodowli

Postautor: Andrew » 15 wrz 2016, 23:26

Witaj!
Trochę wątpię by ktoś chciał lub był w stanie podać Ci na tacy gotowe rozwiązania. Ja - jako również nowicjusz - dowiedziałem się że przy ślimakach nie ma gotowy przepisów (chyba że na gotowanie ślimaka :D). Pewnie inni się zgodzą, że do wielu rzeczy trzeba dość samemu. Ja mogę Ci tylko podpowiedzieć, że sprawa jest "śliska". Jeżeli się interesujesz, to pewnie już słyszałeś wiele negatywnych opinii na temat tego biznesu - z palca nie są wyssane. Z drugiej zaś strony gdyby hodowla była łatwa i bezproblemowa to wszyscy by hodowali i mieli z tego "maszynki do robienia pieniędzy". Prawda jest zawsze po środku.

Ja zrobiłem tak, że na poprzednim forum szukałem hodowców blisko mnie (pole lokalizacja w liście użytkowników, które właśnie z tego powodu na tym forum również wprowadziłem) - korzystając z okazji pozdrowienia dla Tompi86 :)).
Obserwuj forum, pytaj w konkretnych tematach, powoli próbuj hodować (ja próbuję na 100m2 w ogródku). Nie ufaj ludziom, którzy obiecują Ci gruszki na wierzbie. Doświadczenie to połowa sukcesu przy ślimakach.
stif
Posty: 5
Lokalizacja: kutno

Re: Początek Hodowli

Postautor: stif » 16 wrz 2016, 13:01

No ja również chciałem gdzies zobaczyc jakas farmę jakies budynki jak je przygotować. No i gdzie później sprzedać ten towar.
stif
Posty: 5
Lokalizacja: kutno

Re: Początek Hodowli

Postautor: stif » 16 wrz 2016, 13:02

Ale widze ze nikt za bardzo nie jest chętny do pomocy na tym forum.
Jaro
Posty: 17
Lokalizacja: Łódzkie
Hoduję: Müller

Re: Początek Hodowli

Postautor: Jaro » 16 wrz 2016, 21:08

stif nie dziw się trwają zbiory
pisz na priv co Cię interesuje w wolnej chwili odpowiem na pytania
Tomi
Posty: 3
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Początek Hodowli

Postautor: Tomi » 22 wrz 2016, 07:13

Witam wszystkich zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli ślimaków posiadam małe gospodarstwo rolne jest też budynek który mógłbym przystosować.Czytam dużo o hodowli ślimaków ale nie wiem w co wierzyć .Czy są w Polsce jakieś pewne skupy gdzie zawioze towar i wezmą go ode mnie .Czy jest możliwość uzyskania informacji od osób które są tu obecne na temat takiego skupu który działa i płaci.Jaki jest koszt wyhodowania jednej tony slimaka.Co polecacie maxime czy mullera ..
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Początek Hodowli

Postautor: Andrew » 22 wrz 2016, 10:44

Hoduję na mikroskopijnym terenie drugi sezon i właśnie jestem na etapie zastanawiania się czy to ma sens. Wiem jedno drugi raz bym w to nie wszedł (jak na razie). Nic jeszcze nie sprzedałem do skupu więc nie wiem jak jest. Co do kosztów to trudne pytanie ale wg moich obserwacji:

Reproduktory: 30kg x 14zł (po tyle Skalmowski ostatnio sprzedawał) = 420zł
Reprodukcja: musisz ogrzewać pomieszczenie pomiędzy lutym a majem (niektórzy starują prędzej, niektórzy później) - u mnie ogrzewanie gazem z butli wyszło jakieś 300zł.
Pasza: ok 2zł/kg x 1200kg = 2400zł
Woda: trudno powiedzieć bo chyba raczej wszyscy biorą ze studni bo z sieci to może drogo kosztować (ja leje 800l dziennie na 100m2)
Skup: chcą w skrzynkach po 5kg, która kosztuje ok 3zł. Na 1000kg zejdzie 200 skrzynek = 600zł

SUMA KOSZTÓW: 3720zł z tym, że:
    - reproduktory kupujesz tylko raz (niektórzy dokupują by wymienić DNA)
    - nie policzyłem amortyzacji paśników na pole, ogrodzenia pola, stołów reprodukcyjnych, dostosowania pomieszczeń
    - nie policzyłem robocizny, a wbrew pozorom przy reprodukcji, przygotowaniu pola i zbiorach jest co robić i nie wiem czy 1 osoba tonę obskoczy
    - 1 klasy ślimaka uzyskasz jakieś max 60% (bazując na moich doświadczeniach). Reszta to będą albo niedorostki, albo pęknięte skorupki, albo jakieś skazy na muszli - podobno da się to sprzedać za 1 - 5 zł.
    - nie policzyłem kosztów transportu
    - nie wziąłem pod uwagę problem chłodni (dla ślimaków przed skupem i dla reproduktorów na kolejny sezon).
    - ogólnie praca od lutego do nawet listopada

Ceny skupu pewnie znasz, bo skupy podają je na stronach. Czy tyle płacą? Nie wiem.
Luźno policzę że:
600kg 1kl po 10zł = 6000zł
400kg odpadków po 2zł = 800zł
SUMA PRZYCHODU: 6800zł

Hoduję mullera, nie wiem jak jest z maximą - podobno łatwiej się hoduje, ale ceny skupu też są niższe.

Bazuję na moim doświadczeniu - jeżeli się gdzieś mylę to proszę mnie poprawić.
Tomi
Posty: 3
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Początek Hodowli

Postautor: Tomi » 22 wrz 2016, 11:26

Dzięki za informację.Czeka mię kilka dni poważnych przemyśleń czy w to brnąć.Jeśli zacznę to przedział od tony do trzech wydaję się rozsądny i oczywiście reproduktory chcę się uczyć od samego początku..
Dawid80
Posty: 34
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Początek Hodowli

Postautor: Dawid80 » 22 wrz 2016, 13:35

Wielu rzeczy nie policzyłeś Andrew.
Jak duży hodowca ma 1200zł na tonie po odliczeniu kosztów to można uznać rok za udany.
Ale to trzeba mieć ogrom doświadczenia żeby taki efekt uzyskać.
1 tona to detal, ale próbujcie, będzie tanio ślimak do kupienia, handlarze zacierają ręce i się zastanawiają jak tu kupić po 6zł 1 klasę.
Pasza w górę, robocizna w górę, prąd w górę, woda w górę
Ślimak w dół

Zróbcie liste na forum kto daje najwięcej i jest wypłacalny.
Obecnie mogę polecić aspersasnails bo za dobrego ślimaka dają 10zł, jak wam mówią 10zł a dają na miejscu 9zł to nie zostawiajcie towaru tylko jedzcie do konkurencji po 9zł do np. SnailsPol i tak samo w drugą stronę.
Ecosnails tylko 100% gotówka bo możecie reszty nie dostać
R E K L A M A
Andrew
Site Admin
Posty: 190
Lokalizacja: ...
Hoduję: Müller

Re: Początek Hodowli

Postautor: Andrew » 22 wrz 2016, 13:49

Właśnie z Aspersa Snails chciałem gadać, bo mam do nich blisko.

Dawid80 pisze:1 tona to detal, ale próbujcie, będzie tanio ślimak do kupienia, handlarze zacierają ręce i się zastanawiają jak tu kupić po 6zł 1 klasę.


Tak z ciekawości ile ton hodujesz?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości