Hodowla start

xPREZESx
Posty: 4
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Hodowla start

Postautor: xPREZESx » 01 sty 2019, 16:50

Witam forumowiczów,
Mam kilka pytań i liczę na szczere odpowiedzi bezsensownym wypowiedziom z góry dziękuję.
Planuje ze znajomym zacząć hodowlę i jesteśmy zieloni w temacie poza tym że oczytani w temacie sucha wiedzą z internetu.
1.nie chcemy inwestować w mateczniki na start tylko kupić kokony/oseski co bardziej opłacalne?
2. Z konkretów posiadamy areał oraz 40k na start jak dokonać wstępnych wyliczeń zysku/strat?
3. Jaką odmianę ślimaka polecacie chodzi o wady zalety pomiędzy nimi różnica ceny sprzedaży również mnie interesuje.
4. Możliwość współpracy ale nie interesują mnie molochy i tematu wyzysku początkującego hodowcy.
5. Dziękuję za uwagę i z góry dziękuję za poświęcony czas.
R E K L A M A
Adrinm
Posty: 1
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hodowla start

Postautor: Adrinm » 06 sty 2019, 21:02

Witam. Również mam zamiar rozpocząć hodowlę ślimaka, kapitał na obecną chwilę, który posiadam w gotówce to ok 30 tysięcy złotych, ciągle rośnie bo pracuje, zarabiam i dokładam, nie chciałbym się jednak na ten cel zapożyczać. Posiadam w gospodarstwie rodziców budynek starej obory, która to obecnie pełni funkcję, schowka, kurnika i składu na opał. Generalnie to budynek ok 12x5m wybudowany z pustaka żużlowego oczywiście bez żadnej izolacji. Ziemi w gospodarstwie jest blisko 4h. Mam tylko takie pytanie czy np kupując mateczniki u któregoś z hodowców muszę podpisać od razu z nim kontrakt na zakup? Chciałbym narazie zainwestować nieco mniejszą kwotę, do wiosny wykonać infrastrukturę na polu i puścić ślimaczki żeby się tyczyły, na jesieni je zebrać i samodzielnie rozmnożyć, aby mieć już większą ilość młodych na kolejny sezon i w tym sezonie dopiero zebrac je w celu sprzedaży. Czy wg Was doświadczonych hodowców taki plan może się powieść? Czy lepiej od razu porwać się na głęboką wodę i zainwestować wszystko co mam a przez kolejny rok ciężko pracować i modlić się żeby się zwróciło?
Pokaż Rogi
Posty: 33
Lokalizacja: Otwock
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Pokaż Rogi » 07 sty 2019, 09:10

Adrinm,

lepiej małymi kroczkami
30tys zł użyj do kupna kokonów i skup się na urządzeniu parku hodowlanego
ile ton planujesz wyhodować?
Algro
Posty: 1
Lokalizacja: olsztyn

Re: Hodowla start

Postautor: Algro » 07 sty 2019, 17:40

Adrinm...

Jak chcesz to mogę Ci powiedzieć jak ja to widzę. I tylko ja i nie twierdzę, że to dobrze. Zresztą zacząłem już to u siebie realizować:)
(sądząc po innych postach, że zaraz spadną na mnie gromy, ale cóż...)

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad ślimakami, ale zawsze brakowało bodźca i czasu, aby się do tego zabrać, a jako że ten rok rozpościelił przedemną wizję rekonwalescencji po wypadku, mam go mnóstwo.

Jako "nowicjusz" nie zamierzam ryzykować z reproduktoramiw tym roku, szczególnie, że przygotowanie reproduktorni to niemały koszt (nawet po kosztach). Reasumując ja zaczynam od kokonów i pomieszczenia inkubacyjnego. Pomieszczenie, które będzie znajdowało się w garażu, wykonane z kantówek i z sześciu stron (łącznie z podłogą) bedzie ocieplone styropianem. Do tego zamierzam założyc kontroler używany do inkubacji jaj:) ma takie same funkcje jak ten z jednej ze ślimaczych farm. 400zł. materiały + Oświetlenie, nagrzewnica i wentylacja z nawilżaniem + styczniki ok 800zł.
Następnie tunel - koszt ok 400zł (na moje potrzeby).
W tym roku planuje wykorzystać ok 3ar ziemi, więc mam nadzieje że przy dobrych wiatrach pilotażowo wychoduje pare kilo:) I teraz czy dobrze kombinuje?! 300m2 x 3kokony? czy to odpowiednie zagęszczenie?
park w tym roku raczej ekonomicznie ale według lekkich wyliczeń będzie potrzeba ok 2500zl.. siatki maskujące, ogrodzenie, zabezpieczenie przed ucieczkami, rekultywacja, perko.. nie licze w tym palet, bo wykonam je ze swoich desek leżących za stodołą:)
Także licząc prosto z oseskami wyniesie to ok 5500zl +pasza jakieś 3000PLN
zakladam że z 3arów zbiore ok 1t (optymista). z tego ok 150kg na reproduktory =850kg
Czyli tegoroczne hobby raczej pod kreską, ale pozostaje doświadczenie i reproduktory. :)
Dodam tylko, że robienie po kosztach to nie robienie po łebkach

Także ja mając pracę, nie rezygnowałbym z niej od razu dla ślimaków, bo ciężko się tak naprawdę dowiedzieć jak to z nimi jest. Ale Tobie życzę powodzenia:) a w razie gdybyś zaczął chętnie bym zobaczył jak to wygląda u kogoś.
Arcess
Posty: 13
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Arcess » 07 sty 2019, 20:03

Zapraszam do kontaktu każdego początkującego. Opowiem jak to wyglądało u mnie. Wyszło zaskakująco dobrze dlatego teraz idę z grubej rury. Chętnie nawiążę współpracę, pomogę, dam kontakty gdzie co taniej można kupić. Sam w tym roku oferuję kokony i oseski. Przestrzegam przed kontraktami na skup. Jak ktoś jest ogarnięty to bez problemu sprzeda towar na jesieni.

xPREZESX

1.nie chcemy inwestować w mateczniki na start tylko kupić kokony/oseski co bardziej opłacalne?
2. Z konkretów posiadamy areał oraz 40k na start jak dokonać wstępnych wyliczeń zysku/strat?
3. Jaką odmianę ślimaka polecacie chodzi o wady zalety pomiędzy nimi różnica ceny sprzedaży również mnie interesuje.
4. Możliwość współpracy ale nie interesują mnie molochy i tematu wyzysku początkującego hodowcy.


ad 1. Ja wbrew większości na tym forum myślę, że najlepszym sposobem na start jest zakup osesków. Ja tak zrobiłem i wyszło ok. Nie każdy jest oszustem i skroi Cię na ilości. To jest taktyka dużych którzy żerują na sezonowcach. Plus tego rozwiązania jest taki, że minimalizujesz ryzyko błędu. Jak spartolisz inkubację lub reprodukcję to nic nie zarobisz. A oseska widzisz na własne oczy.
ad 2. To ciężka sprawa. Temat na dłuższą rozmowę telefoniczną. Bilans zależy od wielu czynników takich jak: cena oseska/kokonu, posiadany materiał, zakupiony materiał, umiejętności/wiedza techniczna. Jeśli wszystko kupisz i zatrudnisz ludzi do pracy to bilans będzie kiepski. Jednak jeśli posiadasz już jakiś materiał, umiesz zbić paletę, zmontować system zraszania to jest połowa sukcesu.
ad 3. Mam doświadczenie z mullerem więc na temat maximy nie wypowiadam się.
ad 4. ZAPRASZAM!!! Nie pożałujesz.

Adrinm

Jak wyżej. Jeśli nie chcesz topić kasy na początek to zacznij od parku i kup kokony/oseski. Zobaczysz jak idzie i na jesieni zostawisz repro i zrobisz budynek.

Algro

Z 900 kokonów (300mkw x 3 kokony) nie zrobisz tony.
Kasia
Posty: 8
Lokalizacja: Mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Kasia » 07 sty 2019, 22:32

Również uważam że lepiej na początku zacząć od kokonów, osesków, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda, nie inwestując nakładów finansowych w budynek, pozdrawiam
Lucek86
Posty: 5
Lokalizacja: Radom
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Lucek86 » 08 sty 2019, 19:26

Witam, ja również zaczynam przygode z hodowla mullera i mam zamowione 45 kg reproduktora, chciałbym na wlasnej skórze przejsc caly proces hodowli także 3majcie za mnie kciuki;)pozdro
Jackob29
Posty: 281
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Jackob29 » 08 sty 2019, 21:24

Też jestem w trakcie przygotowań do pierwszego sezonu, w którym mam reproduktora na ton, ale może dokupię do 10t, robię wszystko sam, inwestycja duża, ale też zysk pod koniec może być niemały.
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: skorupiak » 09 sty 2019, 08:23

Lucek86 pisze:Witam, ja również zaczynam przygode z hodowla mullera i mam zamowione 45 kg reproduktora, chciałbym na wlasnej skórze przejsc caly proces hodowli także 3majcie za mnie kciuki;)pozdro

Lucek ! ciekaw jestem jeśli zdradzisz to za ile je kupujesz ?
R E K L A M A
Lucek86
Posty: 5
Lokalizacja: Radom
Hoduję: Müller

Re: Hodowla start

Postautor: Lucek86 » 09 sty 2019, 18:15

pewnie, 4500 za 45kg.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości