Pomysły

Jackob29
Posty: 281
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Pomysły

Postautor: Jackob29 » 25 lis 2018, 09:33

Cześć, jestem w trakcie przygotowań do hodowli, kończę stawiać szklarnie i będę się zabierał za budynek 5,5x4,5m. Mam już na wszystko wstępną swoją wizję, ale może macie jakieś ciekawe rozwiązania np co do ogrzewania, wentylacji, odwodnienia, nawadniania parku, czy innych ułatwiających hodowle rozwiązań. Będę wdzięczny za każde porady i pomysłu, dobrze by było z ewentualnymi zdjęciami. Dzięki bardzo.
R E K L A M A
SlimOk
Posty: 219
Lokalizacja: Wlkp
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: SlimOk » 25 lis 2018, 20:03

Czesc, no to moze ty wlasnie porob zdjecia, wstaw pare i ktos ci cos doradzi, bo ja nie wiem co tym tam masz. Ogrzewanie centralne z domu czy oddzielne a moze jeszcze cos innego. Za malo danych podales...
Jackob29
Posty: 281
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Jackob29 » 26 lis 2018, 06:11

Zdjęć nie bardzo jeszcze czego robić, budynek wolnostojący goły na razie, cały zawalony gratami. Jedynie co w nim jest to wentylacja grawitacyjna. Ogrzewać go będę nagrzewnicą elektryczną podpiętą do rury żeby rozprowadzić ciepło. Na ciepłą wodę myślałem kupić boiler elektryczny. Do tego myślę że jeden nawilżacz wystarczy i zamontuje wentylator kanałowy do wymiany powietrza. A oświetlenie to 5x36W ledy białe zimne. Tylko za to wszystko dopiero się będę brał jak zamknę szklarnie.
Pokaż Rogi
Posty: 33
Lokalizacja: Otwock
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Pokaż Rogi » 26 lis 2018, 08:45

Jackob29...pozdrawiam imiennika ;)

1. nie grzej prądem - mi rachunek za uruchomienie i cały okres reprodukcji przyszedł prawie 3000zł
(w tym było grzanie 60m2, osuszacz, wentylacja i terma do ciepłej wody) a mam cały budynek od środka wyłożony styropianem 10cm
2. jeżeli masz posadzkę z betonu i kiepskie odprowadzenie wody to nawilżacz Ci nie potrzebny, częstszy problem to zbicie wilgotności niż jej utrzymanie
2. ledy podobno nie są dobre dla reprodukcji - brakuje widma światła stymulującego ślimaki do rozmarzania
lepiej daj zwykłe żarówki, ewentualnie jarzeniówki
Jackob29
Posty: 281
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Jackob29 » 26 lis 2018, 10:54

Pokaż Rogi
No witam ;)
Liczę się z wysokimi rachunkami. Ale mój metraż ma około 25m2, poza tym dość stary budynek ze ścianą 50cm + 8cm styropian więc nawet trzyma temperature. A jeśli nie prądem to czym proponujęsz grzać?
Z posadzką dobrze gadasz więc zobaczymy jak to będzie.
A co do światła to podobno właśnie dobre jest białe zimne światło,tak słyszałem ja z kolei :) . Trzeba będzie się jeszcze tego dowiedzieć lepiej.
Gwiazdek
Posty: 64
Lokalizacja: Tajemnica
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Gwiazdek » 26 lis 2018, 12:05

Ogrzewanie na prąd to finansowa porażka,mam z domu centralne. A czym innym? Może najtańszy piec CO na wegiel,używany za grosze kupisz i ze 4 kaloryfery. W osobym budynku to trudna sprawa.Oswietlenie mialem kiedy na zwykłych żarówkach ,teraz drugi rok mocne ledowe 3 reflektory po 50w chyba zimne,takie jak na dworzu sie stosuje i nie zauważyłem pogorszenia w reprodukcji
Pokaż Rogi
Posty: 33
Lokalizacja: Otwock
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Pokaż Rogi » 26 lis 2018, 12:51

kolega z forum miał problem z ledami, poprawiło się gdy zmienił na żarówki,
u mnie podobnie, chociaż muszę przyznać że w tym czasie była też duża poprawa pogody na dworze,
co może mieć wpływ

25m2 to rzeczywiście do ogarnięcia czymkolwiek, ale najwygodniej gazem, albo olejem,
znana jest hodowla co reprodukcję robi w tunelu i ogrzewa piecem nadmuchowym na ekogroszek
Jackob29
Posty: 281
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: Jackob29 » 26 lis 2018, 16:28

Gwiazdek
Za mały metraż, i tak już wykorzystany do maksimum więc na piec nie ma miejsca bo budynek wolnostojący dość daleko od domu więc nagrzewnica może niezbyt oszczędna ale chyba jedyna opcja.

Pokaż Rogi
W tunelu będę grzał nagrzewnicą spalinową, podobno nie najgorzej się sprawdza, a jak jest w rzeczywistości to się przekonam za kilka miesięcy.
luzak sluzak
Posty: 33
Lokalizacja: ostrowiec sw

Re: Pomysły

Postautor: luzak sluzak » 20 gru 2018, 22:39

Jackob29 pisze:Pokaż Rogi
No witam ;)
Liczę się z wysokimi rachunkami. Ale mój metraż ma około 25m2, poza tym dość stary budynek ze ścianą 50cm + 8cm styropian więc nawet trzyma temperature. A jeśli nie prądem to czym proponujęsz grzać?
Z posadzką dobrze gadasz więc zobaczymy jak to będzie.
A co do światła to podobno właśnie dobre jest białe zimne światło,tak słyszałem ja z kolei :) . Trzeba będzie się jeszcze tego dowiedzieć lepiej.

my mamy mate do podgrzewania podlogowego elektryczna i dala rada, przypieta do styropianu na scianie na ekranie zagrzejnikowym, jak temp spadala( przy temp na zewnatrz -10) to dogrzewalam nagrzewnica gazowa, i bylo ok nasza reproduktornia to ok 60m2. rachunki mnie milo zaskoczyly, co do swiatla mialam ledy a slimaki niosly ok wiekszy problem mialy z ziemia niz oswietleniem
R E K L A M A
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: Pomysły

Postautor: skorupiak » 21 gru 2018, 10:01

Masz w pomieszczeniu jakieś okienka? Bo u mnie ciemnica kompletna a troche naturalnego światła to zawsze lepiej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości