zniekształcone muszle

arturek327
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Hoduję: Müller

zniekształcone muszle

Postautor: arturek327 » 23 lip 2018, 22:38

Wiecie co może być przyczyną zniekształconych muszli jak na zdjęciach w załącznikach? Pojawiło się to masowo w części parku jakieś 5 tyg. temu i od tego czasu liczba ślimaków ze takimi skorupkami w tej części ciągle rośnie. Park ma 300 m2 a problem jest na ok 100 m2. W zeszłym roku też to miałem, ale ślimaki były porozrzucane po całm parku. Sądziłem, że przyczyną może być pasza ale w zeszłym i w tym roku mam je z dwóch róźnych źródeł. Nie jest to też brak wody - akurat w tej części jest bardziej wilgotno. Ktoś miał może coś podobnego?
Załączniki
4.jpg
3.jpg
2.jpg
R E K L A M A
borys
Posty: 145
Lokalizacja: wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: zniekształcone muszle

Postautor: borys » 24 lip 2018, 06:34

Wygląda jak mechaniczne uszkodzenie gdzieś po drodze od oseska do teraz. Przemieszczałeś je kiedyś dotykając?
arturek327
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Hoduję: Müller

Re: zniekształcone muszle

Postautor: arturek327 » 24 lip 2018, 22:46

Tak, możesz mieć rację. Były przenoszone najpierw do tunelu foliowego a następnie z tunelu na pole. Nie sądzę aby, aż tyle było przy tym uszkodzonych, bo większość najpierw była przenoszona z kuwetami a później na pole z całymi paśnikami. Jednak spora część była też delikatnie zbierana do jedej kuwety pędzelkiem. Ślimaki wczesne (te z tunelu) były rzeczywiście w tej części parku gdzie jest dużo tych zniekształconych. Tak czy inaczej zwrócę na to uwagę w przyszłym sezonie. Dziękuję za wskazówkę. Bałem się, że to może być jakiś niedobór lub choroba.
mxb56
Posty: 77
Lokalizacja: łódzkie
Hoduję: Müller

Re: zniekształcone muszle

Postautor: mxb56 » 25 lip 2018, 07:23

Tak na moje oko to może być też z przegeszczenia. Jak sam piszesz w tej części parku jest bardziej wilgotno. Ślimaki mają skłonność gromadzić się właśnie w miejscach wilgotnych. Nie zauważyłeś może, czy jest ich tam więcej niż w innych miejscach?
bolekilolek
Posty: 41
Lokalizacja: Polska
Hoduję: Maxima

Re: zniekształcone muszle

Postautor: bolekilolek » 25 lip 2018, 14:09

U mnie ten sam problem i do tego ze ślimakami, które były bezpośrednio wyrzucane na pole.
Według mnie, przyczyną może być za szybki wzrost ślimaków, dlatego skorupka nie zdążyła się odpowiednio utwardzić i uformować.
bobek8612
Posty: 42
Lokalizacja: brzesko

Re: zniekształcone muszle

Postautor: bobek8612 » 25 lip 2018, 22:05

i co z takim slimakiem? jaka klasa?
markppp
Posty: 23
Lokalizacja: wielkopolska

Re: zniekształcone muszle

Postautor: markppp » 30 lip 2018, 11:08

Witam ,a czy może masz paśniki z desek z oflisami i są małe szpary bo ja mam też dużo takich ślimaków i obserwuje ,że próbują jeść paszę przez te szpary a muszla zostaje pod spodem i może przez to są zniekształcone hoduję pierwszy sezon i czekam na opinie bardziej doświadczonych hodowców ,paszę mam ze snailspolu
0543
Posty: 635
Lokalizacja: Wielkopolska
Hoduję: Müller

Re: zniekształcone muszle

Postautor: 0543 » 30 lip 2018, 12:46

Dla mnie to jest brak wody i przegeszczenia
bobek8612
Posty: 42
Lokalizacja: brzesko

Re: zniekształcone muszle

Postautor: bobek8612 » 30 lip 2018, 17:51

Mi tez sie wydaje ze przegeszcczenie bo tam gdzie to sie pojawia jest wiecej slimakow niz w innych miejscach
R E K L A M A
skorupiak
Posty: 890
Lokalizacja: mazowieckie
Hoduję: Müller

Re: zniekształcone muszle

Postautor: skorupiak » 31 lip 2018, 14:57

borys pisze:Wygląda jak mechaniczne uszkodzenie gdzieś po drodze od oseska do teraz. Przemieszczałeś je kiedyś dotykając?

Wykluczam uszkodzenie przy przenoszeniu z tunelu.
Hoduje bez tunelu i co zauważyłem? Na polu gdzie 2/3 dnia jest cień od drzew ślimaki są super nieskazitelnie ładne,
na drugim kawałku gdzie słońce przygrzewa cały dzień dziś znalazłem kilka ślimaków trochę podobnie zniekształconych
do tych od Arturka327 ale jest ich znikoma ilość,na reproduktory będą dobre.
Znajomy w zeszłym roku miał podobny problem,teraz założył siatke cieniującą i na 1500 mkw ani sztuki zniekształconego ślimaka.
Nawet w książce Ligaszewskiego jest wzmianka że w wielkie upały powinno się zraszać prawie cały dzień parki hodowlane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość